PRAGMATISM!

Aşaaaa!

După o porţie de serotonină, cu Lady A, mi-am onorat îndatoririle de gazdă virtuală.

Mădălinei Ciucu, i-am răspuns, destul de emoţionat. În general, fără emoţie, nu răspund. Nu-mi merge mintea.

Înţepăcioasei Lorelei, i-am răspuns, discret -urzicit.

Nexyei, i-am adresat o întrebare de verificare.

Întâmplător, ieri,  am abordat tema sufletelor –pereche,  la care ea, Nexya, cu o sinceritate debordantă,  mi-a răspuns: “eu chiar cred că există ”.

Nu poţi trece indiferent, pe lângă Sinceritate!

Printre emoţii, eu înclin să o plasez mai presus de Iubire sau Prietenie.

Iubirea  este un amalgam din trup/inimă şi suflet. Ceva impur Spiritului.

Pentru mine, Spiritul este Divinul, este Nefăcutul.

Deci, fără ingrediente fiind, exclude orice intruziune.

 Pentru aceasta fărâmă de sinceritate, Nexya, mi-a impus.

Cum spune Sorina, “ a dat tot, dintr-o suflare!”

Dar să nu mă pierd iar, în meteahna mea incurabilă, Logoreea.

Am în vedere ceva strict pragmatic, şi cred că şi lui Lorelei, mă adresez. Mi-au picat sub ochi, expresiile:”indicele glicemic”, şi “încărcătura glicemică,”noţiuni de alimentaţie sănătoasă.

Pentru că, nu ştiu voi: “toate bune, şi iubirea, şi vinul şi şueta”, “dar sănătatea-i mai bună ca toate!”

Nu le-am prea realizat semnificaţia

Am dedus că a doua rezidă din prima, dar practic, în alimentaţie, care-i aplicabilă?

Înclin să cred că “încărcătura  glicemică ar exprima “Indicile glicemic, raportat la porţia din alimentul respectiv.

Aşa să fie, ce părere aveţi? Mulţumesc, pentru intenţiile de răspuns!

Madi şi Onu.

Publicitate

23 comentarii

Din categoria Pagini de Jurnal, Personale

23 de răspunsuri la „PRAGMATISM!

  1. ..daca vrei sa vezi sinceritate legat de ceea ce noi am vorbit ieri …iti zic acum ca banuiesc , nu stiu nicic cert ca uite de asta e frumoasa lumea asta a misterelor …ca te face sa simti ceva si nu stii ce , ca te face sa cauti rapsunsuri la intrebari fara raspuns si in ecuatiile de gen logica nu-si are locul ….chiar am simtit la un moment dat ca vb cu cineva cunoscut de multa vreme ….prima oara cand ne-am salutat imi venea sa-i zic ” imi pare bine ca ne-am regasit ” si te anunt ca nu vb eu sau mintea mea ci cufletul
    ei bine si azi vb cu acea persoana , vb deja de multa vreme si am dezbatut oarecum acest subiect la un alt nivel tocmai pt ca si de partea mea si a lui era ceva ce nu ne explicam ….oricum are un loc special in sufletul meu si ma trateaza ca un parinte grijuliu desi simt ca sufletul lui inclina in alta parte …unelori pa priveste ca un copil , apoi ca femeie , ca prietena , ca amanta …cum vrei tu 🙂 si eu la fel pe el ….pot spune oarecum ca e singura persoana care simte exact ce e cu mine ….in ciuda diferentei mari de varsta dintre mine si el …ne intelegem foarte bine si suntem foarte deschisi …oricum ideea e ca ambii am sustinut si inca sustinem ca indiferent ce se intampla vrem sa fim unul in preajma celuilalt …cat despre incarcatura glicemica 😀 zau ca nu ma gasesc desteapta sa comentez 🙂

    • Pentru prima parte a comentariului tau,numai admiratie si urari de bine.
      Inseamna, ca intuitia, este un factor deisiv, in existenta fiecaruia.Pentru a doua parte, iar o mostra de sinceritate model Nexya. Şi nonrăspunsul,nu poate fi decât cu atât mai preţios!
      Este, în viziunea mea, captivant. 🙂
      Madi şi Onu

      • Pe mine m-a invatat o profesoara din facultate ca tacerea inseamna aprobare ….si pt mine asa functioneaza 😀 putini din lumea reala stiu asta despre mine 😀 cred ca eu tac ca ma gandesc 😀

    • Similar, şi pe mine, Profesoara Viaţă: sănu mă pripesc a răspunde, spre a nu mă căi.
      Cât priveşe comentariile tale, pentru blogul meu, pot admite că vin de la Rara avis?
      Madi şi Onu

  2. SInceritatea este o trăsătură a caracterului care a început să lipsească celor din jurul meu, ceea ce e păcat. O apreciez cel mai mult și consider că este cea mai importantă dintre toate, datorită sincerității primești încredere, pe încredere îți bazezi cele mai importante relații…
    În ceea ce privește încărcătura glicemică și indicele glicemic, am aruncat un ochi pe google că eram un pic în ceață și…”Incărcătura glicemică permite descrierea calitativă (prin indicele glicemic) și cantitativă a glucidelor ingerate la o masă.”

    • La sinceritate, gândim identic, aşa că nu mai scot o vorbă.
      Dar la înc. glicemică nu ai impresia că ar putea ajuta orientativ, la stabilirea cantitativă a porţiei?
      Intuitiv, parcă alunec pe lângă problemă.
      Mulţumesc mult, mult pt încercarea de răspuns
      Şi un mic adaos.
      Se asortează f. bine, cul. bluziţei, cu părul.
      Va trebui, probabil, în viitoarea preocupare, să te gândeşti şi la asemenea aspecte!Acu, gata, vise color!

  3. Pingback: Pe uliţa urbană « Zamfir Turdeanu' – un turdean (aproape) ca oricare

  4. Pingback: Suntem asiguraţi | Ulise al II-lea cel Ocoş

  5. Pingback: Cine se scoală de dimineaţă | Florina Lupa Curaru

  6. Pingback: Veche cutie de chibrituri produsă la Fabrica de chibrituri Timișoara « Blog de Filumenistă

  7. Pingback: Postarea cu nr. 200 | Amintiri din filumenie

  8. Pingback: Un turdean « Zamfir Turdeanu' – un turdean (aproape) ca oricare

  9. Pingback: Chibrituri – la mănăstire | Amintiri din filumenie

  10. Pingback: Calea cea bună | Mănăstirea de la Măgina

  11. Pingback: Pe-aici, nu se trece! | Ulise al II-lea cel Ocoş

  12. „Înţepăcioasa” Lorelei îşi dă cu părerea doar unde se pricepe…
    În ceea ce privește postarea aceasta a ta, sunt… „un pic în ceață” – vorba Roxanei…
    În rest, subscriu celor spuse de nroxana în comentariul de mai sus.

  13. Pingback: Să vezi şi să … crezi

  14. Pingback: Peisaj de iarnă | Florina Lupa Curaru

  15. Intr-adevar …. Pragmatism si comment-uri.
    Rara Avis …. Ce frumos…!!!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s